niedziela, 30 września 2012

Nazwisko dziecka

W momencie zawarcia związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego oboje wyraziliście swoja wolę co do nazwiska potencjalnych dzieci, które urodzą się z Waszego związku. Sprawa jest klarowna.
Co jednak, jeśli nie mieliście ślubu, a Ty urodziłaś dziecko? Czyje nazwisko mu się należy? Czy masz prawo o tym zdecydować sama?
Przeczytaj poniższy post. W nim kilka przepisów i porad.

Jakie zasady obowiązują przy nadawaniu dzieciom nazwiska?
Art. 88 § 1 K.r.io. mówi o tym, że dziecko powinno nosić nazwisko ojca albo nazwisko matki, zależnie od woli obojga rodziców wyrażonej w ich oświadczeniu. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie przewiduje takiej sytuacji, w której niepełnoletnie dziecko nosiłoby nazwisko inne niż jego ojciec lub matka, ani też takiej, w której małoletnie dzieci małżonków nosiłyby różne nazwiska. Niedopuszczalne jest więc nadanie dziecku nazwiska innego, niż nosi przynajmniej jedno z nich, ani też stworzenie dla niego nazwiska składającego się z połączonych nazwisk rodziców bądź członów nazwisk jego rodziców.

Odnośnie zasady: zmiana nazwiska obojga rodziców przenosi się na małoletnie dzieci. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, zmiana nazwiska małoletniego dziecka wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje albo nie jest znany, ewentualnie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeśli dziecko ukończyło trzynaście lat, potrzebna jest również zgoda dziecka.

Kiedy dziecko nosi nazwisko ojca?
1. Dziecko urodzone jest w małżeństwie albo co do którego zachodzi domniemanie (post o ustalaniu ojcostwa) nosi nazwisko ojca wtedy, gdy małżonkowie tak postanowili w oświadczeniu składanym podczas zawierania małżeństwa.
2. Dziecko nosi nazwisko ojca, jeżeli uznał on dziecko, a więc nadanie dziecku nazwiska ojca następuje tu automatycznie.

Wyjątek: Dziecko dobrowolnie uznane przez ojca może nosić nazwisko matki. Potrzebna jest do tego zgoda matki lub innego przedstawiciela ustawowego dziecka oraz odpowiednie oświadczenie ojca.
W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa nadanie dziecku nazwiska ojca nie jest automatyczne, gdyż nie ma takiego obowiązku. Aby dziecko nosiło nazwisko ojca potrzebne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Wniosek ten składa dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy, którym zazwyczaj jest matka.
Ważne: Jeżeli dziecko ukończyło trzynascie lat, w obu sytuacjach (czyli: dobrowolne uznanie dziecka i sądowe ustalenie ojcostwa) potrzebna jest także jego zgoda na nadanie mu nazwiska ojca.

Wniosek o nadanie dziecku nazwiska ojca składa się do Sądu Opiekuńczego. Od takiego wniosku nie pobiera się opłat wpisowych.

Kiedy dziecko nosi nazwisko matki?
1. Jeśli dziecko urodzone było w małżeństwie i gdy małżonkowie tak postanowili w oświadczeniu składanym podczas zawierania małżeństwa.
2. Jeśli ojciec uznał dziecko i złożył wraz z matką oświadczenie, że dziecko będzie nosiło jej nazwisko.
3. Jeżeli nie ustalono ojcostwa .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz