czwartek, 27 września 2012

Uznanie dziecka przez ojca

Nie zawsze dziecko, które rodzimy ma uregulowaną sytuację rodzinną. Jeśli jesteś panną, rozwódką czy wdową, a więc nie żyjesz w sformalizowanym związku i ten związek nagle się rozpada, możesz znaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba będzie zmierzyć się z procedurą uznania dziecka.
Jeśli nie wiesz jak się zabrać za uznanie dziecka przez ojca - przeczytaj poniższy post. 
Znajdziesz w nim potrzebne informacje. 
Zapraszam.

Uznanie dziecka to jedna z form ustalenia ojcostwa. Mężczyzna, jeśli nie jest mężem matki dziecka, składa dobrowolnie oświadczenie, że jest ojcem jej dziecka.

Uznanie dziecka przez ojca uznaje się za skuteczne, jeśli zostaną spełnione następujące procedury, czyli ojciec uzna swoje dziecko przed:
- Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego,
- Sądem Opiekuńczym,
- Konsulem  lub osobą wyznaczoną na stanowisko konsula (za granicą), pod warunkiem, że uznanie dotyczy dziecka, którego obydwoje rodzice są obywatelami polskimi,
- Notariuszem, w momencie gdy życiu ojca zagraża niebezpieczeństwo.

Stan cywilny ojca nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o uznanie dziecka. Czyli mówiąc wprost, dziecko może uznać kawaler, wdowiec, rozwiedziony i żonaty.

Mężczyzna, który uznaje dziecko musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się automatycznie z chwilą uzyskania pełnoletności.
W przypadku ojca, który nie ma pełnej zdolności do czynności prawnej może on uznać dziecko, jeżeli na uznanie zgodzi się jego przedstawiciel ustawowy. Przedstawiciel ustawowy nie może samodzielnie, bez woli ojca dziecka, dokonać uznania dziecka w imieniu ojca. Wynika to z faktu, iż uznanie dziecka jest czynnością o charakterze osobistym.

 

Zgoda matki dziecka
Aby uznanie dziecka było skuteczne matka dziecka musi wyrazić na nie zgodę. Nie zawsze jest to możliwe. Zdarzają się sytuacje, kiedy matka dziecka nie może wyrazić zgody na uznanie dziecka i wówczas ojcostwo ustala się bez jej udziału. Są to sytuacje, gdy:

- matka nie żyje,
- matka pozbawiona jest władzy rodzicielskiej,
- porozumienie się z matką napotyka na przeszkody trudne do przezwyciężenia.

W takich sytuacjach potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka, którym jest jego prawny opiekun. Na dokonanie takiej czynności opiekun musi uzyskać zgodę Sądu Opiekuńczego.

Oświadczenie o uznaniu dziecka
Ojciec może uznać dziecko narodzone, ale również dopiero poczęte.
Jak to zrobić? Musi złożyć stosowne oświadczenie - Oświadczenie o uznaniu dziecka urodzonego. Składa się je przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego właściwym dla miejsca
urodzenia dziecka, czyli w tym, w którym rejestruje się urodzenie.
(Natomiast oświadczenie o uznaniu dziecka poczętego składa się w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca zamieszkania matki dziecka!)

Ważne: Oświadczenie o uznaniu może być złożone w każdym dowolnym urzędzie stanu cywilnego na terenie kraju. Nie zmieni to wagi dokumentu, jedynie lekko opóźni procedurę.

Jak wygląda taki dokument?
Oświadczenie musi mieć formę protokołu. Protokół ten powinien zawierać:
- dane osobowe ojca (imię i nazwisko, adres, pesel),
- dane osobowe dziecka, w tym również płeć, datę i miejsce urodzenia,
- numer aktu urodzenia dziecka,
- dane osobowe matki.
    Na koniec rzecz istotna:
    Kierownik urzędu stanu cywilnego nie może odmówić przyjęcia oświadczenia o uznaniu dziecka! Nawet jeśli ma uzasadnione wątpliwości co do prawdopodobieństwa ojcostwa uznającego! Uznanie jest ważne na zasadzie dobrowolnej woli matki i ojca uznawanego dziecka.

    Mam nadzieję, że pomogłam. Powodzenia :)
    Ala S.


    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz